ŠOLSKA SHEMA

ŠOLSKA SHEMA

                                    solska_shema

Šolska shema je ukrep skupne kmetijske politike EU.  Obvezni spremljevalni izobraževalni ukrepi povezujejo otroke s kmetijstvom in spodbujajo zdravo prehranjevanje.

Namen ukrepa šolska shema je slediti naslednjim ciljem:

  • zagotavljanju uravnotežene prehrane otrok in mladostnikov;
  • ustreznemu dnevnemu vnosu sadja, zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov pri otrocih in mladostnikih;
  • ozaveščanju otrok in mladostnikov glede sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov v povezavi s kmetijstvom, zdravimi prehranjevalnimi navadami, lokalnimi prehranskimi verigami, ekološkim kmetovanjem, trajnostno pridelavo in preprečevanjem zavržkov hrane in posledično ohranjanjem narave;
  • informiranju učencev in učiteljev o postopkih pridelave in predelave živil, predvsem sadja in zelenjave ter mleka in mlečnih izdelkov. ter
  • izboljšanju prehranskih navad otrok. Prehranske navade se oblikujejo v otroštvu, ki ga otroci večinoma preživijo v šoli.

Sadje in zelenjava spadata med nepogrešljivi del uravnotežene prehrane, ki imata biološko zelo visoko vrednost. Bogata sta z vlakninami, vitamini, minerali, antioksidanti in številnimi drugimi rastlinskimi snovmi. Obdobji otroštva in mladostništva sta zaznamovani s hitro rastjo organizma,  ki izkazuje  tudi večja potrebo po vitaminih in mineralih, zato je pogosta in zadostna količina uživanja sadja in zelenjave še posebej potrebna.

Učencem nudimo sadje in zelenjavo, kjer imata prednost sveže sadje in zelenjava, dodatno v manjšini je lahko predelano (suho sadje ter kislo zelje in kisla repa);

Šolsko mleko pri čemer ima prednost pitno mleko in mleko brez laktoze, dodatno v manjšini so lahko mlečni izdelki (jogurt, kislo mleko, kefir, pinjenec, skuta), vsi brez dodatkov, kot je sladkor, sadje, arome, maščobe, sol, začimbe, ojačevalci okusa.

Spremljevalni izobraževalni ukrepi so obvezni del šolske sheme. Organiziramo projektne vsebine v okviru šole v naravi v domovih Centra šolskih in obšolskih dejavnosti, delavnice za delavce šole (učitelje in kuharje), imamo  šolski vrt tako sadni kot visoke grede z zelenjavo in dišavnicami, organiziramo obisk kmetije.

Vse aktivnosti načrtujemo v začetku šolskega leta in evalviramo ob koncu šolskega leta s pomočjo obrazcev NIJZ.

Mleko je najpopolnejša hrana, sadje je dar narave, zelenjava pa naravno zdravilo, zato želimo, da se učenci ob sadni malici učijo tudi kulture prehranjevanja in spoštljivega odnosa do hrane in ljudi ki so hrano pridelali in pripravili.

Mentorica: Vera Frank

 

Nazaj na projekti.

Dostopnost