Karierna orientacija

Za informirano odločitev, kam naprej v srednjo šolo, je koristno slediti naslednjim korakom:

1. korak: TEMELJITO SPOZNAJ SAMEGA SEBE

Da bi si lahko izbral primeren program srednje šole, na katerem boš zadovoljen in uspešen, moraš najprej dobro poznati samega sebeRazmisli in razišči:

• Kdo sem? Katere so moje osebnostne lastnosti?
  • Kaj znam? Katera področja res dobro obvladam? Kakšne so moje ocene? Katere veščine imam dobro razvite?
  • Kaj hočem? Katere so moje temeljne vrednote? Kaj mi je v življenju najbolj pomembno? Kaj me zanima? Kateri so moji interesi?
  • Česa nočem? Katere izzive in ovire lahko pričakujem v zvezi s s šolanjem in poklicem?

V podporo spoznavanju samega sebe ti bomo na šoli ponudili kar nekaj zanimivih vprašalnikov. Razmisli o izsledkih ter poskusi svojo osebnost povezati s šolanjem in kasnejšo poklicno potjo.

2. korak: DOBRO SPOZNAJ SVOJE OKOLJE

Da bi vedel, kakšne so tvoje možnosti, moraš raziskati, kaj vse obstaja v tvojem okolju. Vprašaj se in razišči:

• Kakšen je šolski sistem v Sloveniji?
  • Kakšni učni programi obstajajo pri nas? Kakšne so zahteve v vsakem od njih? Kakšne možnosti obstajajo zame, ko zaključim nek srednješolski program?
  • Me morda zanima tujina? Kako je z izobraževanjem v tujini?
  • Kakšne poklice lahko opravlja nekdo, ki zaključi določen program srednje šole?
  • Kakšni so posamezni poklici (Na tej povezavi si lahko ogledate predstavitev nekaterih)
  • Kako izgleda običajen delovni dan človeka, ki opravlja določen poklic? Katere naloge opravlja? Katere veščine potrebuje za uspeh? Kje so največji izzivi?
  • Kako lahko pridem do poklica, ki me zanima? Po katerih poteh vse lahko pridem do tega, da bi opravljal določen poklic?
  • Kakšne so možnosti, da dobim zaposlitev na področju, ki me zanima? Kateri poklici ugašajo? Kateri poklici so perspektivni? Kakšne so potrebe trga dela danes in kaj lahko pričakujemo v prihodnosti?

Nekatere vsebine boš spoznal preko naših srečanj na šoli, večino informacij pa boš moral poiskati sam. Vzemi si čas, obišči ljudi, ki kaj vejo o tem, vprašaj, pobrskaj po spletu, raziskuj!

VEČ INFORMACIJ POIŠČITE NA ZANIMIVIH POVEZAVAH: