Tehniški dan za 7. razred – kulturna dediščina na Premu

V četrtek, 9. maja, smo se sedmošolci z OŠ A. Žnideršiča odpeljali na Prem.

Tam smo se razdelili v dve skupini.

7. a smo šli najprej na grad. Vhod v grad odpirajo veličastna obokana vrata, nad njimi je kamnit grb. Na prvem dvorišču je šah z velikimi figurami. Ko smo si ogledali zunanjost, smo vstopili v grad. Tam je vse veliko in lepo. V kleti smo si ogledali viteško dvorano, v kateri je razstavljena viteška oprema. Nato smo šli v grajsko kapelo, ki je zelo lepa, posvečena je sv. Marjeti. V naslednjem prostoru je bila razstava velikonočnih okraskov, ki so jih izdelali učenci z vseh šol v naši občini. Naslednja soba je slavnostna dvorana. Na stenah so  naslikane podobe iz horoskopa, na eni pa visi veliko ogledalo. V sobi so tudi miza in okrog nje stoli. V eni od sob je bilo strašljivo, slišali so se strašni zvoki, bilo je mračno, gorele so sveče. Ogledali smo si tudi grajski stolp, ki je vitezom služil za obrambo pred napadalci. Po ogledu smo reševali naloge na delovnih listih, povezane z življenjem na srednjeveškem gradu.

Ko smo jih končali, so prišli učenci iz 7. b in smo se zamenjali. Mi smo zdaj šli v Kettejevo spominsko sobo, ki je v nekdanji ljudski šoli. Na hodniku je doprsni kip Dragotina Ketteja, od tam se po stopnicah pride v nadstropje, kjer sta bili nekoč dve učilnici, ki so ju začeli prenavljati. V Kettejevi spominski sobi je učiteljica predstavila pesnikovo življenje – kdo sta bila njegova starša ipd. Zvedeli smo, da je bilo njegovo krstno ime Karol, kar je italijanska oblika, njegov oče pa je sina klical s slovenskim imenom Dragotin. Potem so sošolci glasno prebrali nekaj Kettejevih besedil. V sobi je klavir, edini kos pohištva, ki je bil res last Kettejeve družine. V vitrinah je nekaj njegovih pesmi in predstavitev njegovega življenja in dela. Zraven spominske sobe je spalnica s starinsko posteljo in zibelko. Tudi tukaj smo reševali naloge na delovnih listih.

Priporočam, da si vsi ogledate spominsko sobo in grad, otroci in odrasli, saj sta zelo zanimiva in lepa.

Larisa Šarić, 7. a