Ljudska glasba v naših krajih skozi čas

Kot vsako leto smo v petek, 7. 3. 2025, mednarodni dan žena obeležili v krogu Mreže šol PŠJ v Promocijsko-kongresnem centru Pr Nandetovih v Matavunu. Za to priložnost je vsaka šola izvedla raziskovalno delo na temo ljudske glasbe v naših krajih skozi čas. Sodelovalo je osem šol od Ilirske Bistrice, preko Knežaka, Košane, Pregarij, Vrem, Divače do Trebč pri Trstu, ki so se posvetile različnim vsebinam.

Iz naše šole so letos sodelovali učenci 6. b razreda, ki so posneli filmček z jasenskimi Kergelci izpod Ahca. Učencem so Kergelci predstavili sebe in svoja glasbila ter povedali nekaj anekdot, ki so se jim pripetile na nastopih doma in po svetu. Na koncu so še eno zaigrali. Filmček so učenci Tinkara Brne Smajla, Mia Iskra, Deja Poles, David Šabec, Mija Ujčič in Tina Žefrin predstavili na prireditvi. Filmček je posnel in zrežiral Filip Jelinčič iz 8. b razreda. Kergelci so za razstavo, ki jo vsako leto postavijo v kletnih prostorih, posodili tudi nekaj fotografij.

Po predstavitvah nas je z zanimivim govorom počastil Romeo Volk, vodja ljudske pevsko-godčevske skupine Volk Folk iz Ilirske Bistrice. Opisal nam je svoje glasbene začetke, kdaj se je kot otrok prvič srečal z glasbo ter kasnejše obdobje, ko je skupaj s svojima otrokoma ustanovil glasbeno skupino poznano daleč naokrog. Ugotovili smo, da na našem UNESCO biosfernem območju deluje kar nekaj skupin, ki skrbijo za ohranjanje tega pomembnega dela naše kulturne dediščine. Upamo, da smo z našim raziskovalnim delom spodbudili v tej smeri vsaj kakšnega učenca.

Mentorice: Nadja Baša, Vera Frank in Benjamina Frank

Morda vam bo všeč tudi...

Orodna vrstica za dostopnost