Dan poezije
21. marec je prvi pomladni dan in obenem svetovni dan poezije. Ta dan smo na OŠ Antona Žnideršiča počastili z obiskom domačih pesnikov in pesnice, članov Literarnega društva Ilirska Bistrica. Učenci so naslednji dan zapisali svoje vtise.
Devetošolce je obiskal Aleksander Borenović. Prebral nam je nekaj svojih pesmi, v katerih smo prepoznali črni humor. Všeč nam je bila njegova interpretacija, saj se je res vživel v pesmi.
- Ura slovenščine, ki smo jo imeli z Aleksandrom, je bila zabavna, ker nas je tudi nasmejal.
- Pesmi so bile smešne in zabavne, gospod pa je bil zelo simpatičen.
- Ura mi je bila zelo zanimiva, saj je prebral nekaj pesmi in jih predstavil na humorističen način in dobro pritegnil pozornost publike.
- Pesnik mi je bil zanimiv, vendar mi njegov program ni bil ravno všeč, saj je bral le svoja dela. Ljubše bi mi bilo, če bi imeli kakšne delavnice.
- Ura je bila zanimiva in hkrati poučna.
- Meni je bilo všeč, zanimivo mi je, kako ima navdih za vse te pesmi, ki jih je napisal. Bile so mi zelo smešne in zabavne. Všeč mi je, da je sproščen človek.
- Včerajšnji dan je bil zanimiv, pesnik je svoje pesmi predstavil primerno otrokom. Všeč mi je bilo, da so bile pesmi smešne in smo se smejali. Govorile so tudi o resnih temah.
- Hrvaških pesmi nisem razumela, ampak so bile smešne.
- Najbolj so mi bile všeč pesmi v hrvaškem jeziku.
- Pesmi so bile zanimive in izvirne.
- Nekaterih pesmi nisem razumel.
- Meni je bilo super.
- Na vsa vprašanja je odgovoril po resnici in direktno.
- Zanimiva mi je bila njegova misel, da »moraš živeti dlje in biti mrtev manj časa«.
- Včerajšnji dan mi je bil zanimiv. Pesmi so bile razumljive, nekatere so bile humoristične, nekatere realistične, nekatere metaforične. Všeč mi je, da imamo kakšne take ure, da pouk ni tako monoton.
***
Osmošolce je obiskal pesnik Ismet Bekrić, ki je doma iz Bosne in se je v Slovenijo izselil v času vojne. Ker je njegova žena po rodu Bistričanka, se je naselil v našem mestu, ki mu je zelo priraslo k srcu. Je pesnik in prevajalec, strasten ljubitelj poezije. Podaril nam je dve svoji pesmi v rokopisu: Mesto na dlani ter Jok in smeh.
Osmošolci so po obisku zapisali:
- Meni je bilo všeč, saj smo spoznali pesnika in nekaj njegovih pesmi, tudi pesmi, ki jih je prevedel; zdi se mi, da je prevajanje težko.
- Najbolj mi je bilo všeč, da je zelo doživeto bral svoje pesmi.
- Bilo mi je zelo všeč, saj se pesnik zna poglobiti v temo, o kateri piše. Zna doživeto brati, pritegniti našo pozornost in nas popeljati v svet poezije.
- Pesmi so mi bile lepe, zanimive in zabavne.
- Pesnik mi je bil všeč, saj se je tudi nasmejal z nami.
- Pesnik je zelo duhovit. Učno uro bi ponovila.
- Pesnik se mi je zdel moder in učen. V življenju je doživel marsikaj in je o tem pripovedoval na način, ki lahko marsikoga razsvetli … Njegove besede so se zabodle v moje misli kot bodala. Zelo so se me dotaknile in me vzpodbudile k razmišljanju.
***
Šestošolce je obiskala pesnica Jerica Strle, ki živi na Premu. Piše pesmi za otroke in odrasle.
- Bila sem presenečena, da nas je obiskala pesnica. Najbolj mi je bilo všeč, ko nam je pela in brala pesmice. Žalostno mi je bilo, ko je govorila o domotožju, ki ga je doživela v srednji šoli, to me je spomnilo, zakaj ne maram šole v naravi.
- Všeč mi je bilo, da je prebrala svoje pesmi in povedala tudi nekaj dogodivščin iz svojega življenja. Dobro je bilo tudi, da nam je razdelila bonbone.
- Všeč mi je bilo, ker sem pesnico videla v živo in izvedela, kje živi, koliko let ima …
- Njene pesmi so mi bile zanimive.
- Bilo mi je zelo lepo, še posebej, ko nam je recitirala pesmi.
- Najbolj so mi bili všeč bonboni, ker obožujem sladko.
- Pesnica ima smisel za humor, kar mi je všeč, saj so včasih ljudje okoli mene preresni.
- Všeč so mi bile njene pesmice in ustvarjalnost.
Poročilo pripravila Matija Rojc, 9. a, in učiteljica Helena Pirih Rosa