Medgeneracijsko branje z Desetko

V sredo, 22. 2. 2023, smo se učenke 8. razreda srečale na medgeneracijskem branju s članicami Literarnega društva Ilirska Bistrica. Pogovarjale smo se o knjigi Cvetke Bevc Desetka. Gre za mladinski roman, ki govori o druščini desetih s prijateljskimi vezmi povezanih srednješolcev. Knjiga je razdeljena na deset poglavij, vsako poglavje predstavlja enega posameznika iz druščine. V besedilu najdemo tudi znakovne simbole, kot na primer: <3, in slovarček, ki nam poda razlago teh znakov. S svojim, kdaj tudi malo humornim slogom, nas je pisateljica pritegnila k branju tako, da knjige kar nismo mogle dati z rok.

O vsebini mladinskega romana Desetka smo osmošolke, učiteljice in članice literarnega društva razpravljale debeli dve uri. Vsaka izmed udeleženk je predstavila svoje mnenje o prebranem, učenke pa smo prebrale svoj najljubši odlomek in predstavile najljubšo književno osebo. Avtorica Cvetka Bevc je probleme najstnikov sodobnega časa predstavila v zelo realni luči. Vsak izmed srednješolcev se je spopadal z različnimi težavami, a so na koncu vsi uspeli to obdobje prebroditi.

Desetko Cvetke Bevc v branje priporočamo vsem najstnikom.

Maša Šestan, 8. a in Neža Primc, 8. b